Kulturně-historická společnost byla založena v roce 2004
s cílem mj. seznamovat občany s pravdivou historii našich předků a s těmi, kteří byli ochotni za své přesvědčení a ideály obětovat svoji svobodu, nebo dokonce život. Ať to byli legionáři na frontách 1. světové války, vojáci na západní a východní frontě 2. světové války, nebo civilisté činní v protifašistickém odboji.
Jedním z těch, kteří bojovali proti okupačnímu režimu a spolupracovali s druhým odbojem, byl Oldřich Pecl. JUDr. Oldřich Pecl se narodil 14. 3. 1903 v Bohuslavicích u Kyjova v rodině venkovského učitele. Vystudoval gymnázium ve Valašském Meziříčí. V roce 1918 studium přerušil a vstoupil do Československé armády , Maturitu složil v roce 1921, poté vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a následně pracoval v advokacii a podnikal. Po válce, resp po Únoru 1948 Pecl udržoval kontakty s poúnorovou emigrací a odesílal do zahraničí zprávy o situaci v totalitním Československu – převážně založené na informacích z tisku. Pecl byl 8. listopadu 1949 zatčen a zařazen do politického procesu s Miladou Horákovou a spol. Společně s Miladou Horákovou, Závišem Kalandrou a Janem Buchalem byl popraven 27. června 1950 ve věznici Pankrác.
Kulturně-historická společnost se rozhodla JUDr. Peclovi vytvořit pamětní desku. Se záměrem jsme seznámili akademického sochaře Otmara Olivu, který se díla ujal. Ve výtvarných prvcích díla je kromě atributů mučednictví zakomponována i část znaku Bohuslavic – Boží oko.
Slavnostní odhalení desky proběhlo v roce 2009.